85 mm armata przeciwlotnicza wz.1939

Armata opracowana w 2. połowie lat 30. ubiegłego wieku pod kierownictwem G.D. Dorochina w Zakładzie nr 8 im. Kalinina pod Moskwą. Niezwykle udana konstrukcja stała się podstawową armatą przeciwlotniczą średniego kalibru w Armii Czerwonej w latach II wojny światowej. Ogółem wyprodukowano około 14 tysięcy egzemplarzy. Inne spotykane oznaczenia dział tego typu to 42-K oraz KS-12 (po modyfikacjach z 1944 r.).

Z powodu świetnych charakterystyk balistycznych lufa tej armaty przeciwlotniczej stała się podstawą do opracowania dział czołgowych tego samego kalibru, m.in. ZiS-S-53 zastosowanych później w czołgach T-34-85.

Po wojnie produkowana także na licencji w Hucie Stalowa Wola w Polsce w latach 1951-58 pod oznaczeniem zakładowym „wyrób S-3”. Do czasu wprowadzenia zestawów przeciwlotniczych SA-75 Dźwina i S-75M Wołchow, armaty kal. 85 mm były podstawowym wyposażeniem jednostek przeciwlotniczych Wojska Polskiego.

Nasz egzemplarz pochodzi z 1954 r. i został kompleksowo wyremontowany w warsztatach Muzeum Techniki Wojskowej GRYF w Dąbrówce.