„Pantera – ostatnie zwycięstwo”

1 maja odbył się w Muzeum Techniki Wojskowej GRYF kolejny udany majówkowy piknik historyczny. Głównym wydarzeniem były widowiska pt. „Pantera – ostatnie zwycięstwo” przedstawiające epizod z walk na froncie wschodnim II wojny światowej, w którym wycofująca się niemiecka kolumna z czołgiem Pantera, transporterem opancerzonym Sd.Kfz.251 i samochodami ciężarowymi przeprowadziła lokalny kontratak, pokonując Rosjan uzbrojonych w czołg T-34-85 i artylerię.

Grupa SGO Gdańsk we współpracy z Task Force 41, Pomorską Obroną Narodową i Fundacją Obrona Terytorialna zaprezentowały pokazy działań antyterrorystycznych, najpierw odbijając zakładników z zajętego przez terrorystów budynku, a następnie z samochodów. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy „rannemu” w akcji antyterroryście.

Na placu zaprezentowaliśmy pojazdy: czołg T-55A, transporter Half-Track, śmigłowiec PZL Mi-2 oraz kilka samochodów. Naszej wystawie towarzyszyła prezentacja uzbrojenia zaprzyjaźnionego z nami 33 dywizjonu rakietowego z Gdyni (m.in. działko ZU-23-2 i samochód transportowo-załadowczy ZiŁ-157 z rakietami zestawu S-125 Newa. Dziękujemy za obecność.

Gościliśmy także Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych ze swoim samochodem Dodge Command Car.

Ciekawa fotorelacja również na portalu wiekdwudziesty.pl

Czołgowa majówka 2018: Pantera. Ostatnie Zwycięstwo.